گروه پایه چهارم ابتدایی بروجرد
 
قالب وبلاگ

 زندگی ما تلفیقی از بازی و ریاضی می باشد و یاد گیری ریاضی بسیار آسان است ، چرا که ما با ریاضی  زندگی می کنیم . اگر در تمرینات خود از عدد های بزرگ یا تعداد اعداد زیاد  استفاده کنیم ، باعث وحشت دانش آموزان می شود. پس سعی کنیم که توهم سخت بودن ریاضی را از ذهن دانش آموزان پاک کنیم . سوالات و دروس متفاوت ریاضی ، جز سایه ای وحشتنا ک نیست. بنده در کلاس به دانش آموزان می گویم که ، وقتی یک مورچه روی یک چراغ قوه ( یا جلوی هر منبع نور ) عبور می کند سایه او روی دیوار چگونه است؟


یا وقتی در اتاق خواب ، هنگام خاموشی چراغ سایه درختی که در مقابل نور مهتاب قراردارد ، در اتاق به چه صورت مشاهده می کنید؟  ریاضی برای شما مثل همان سایه می باشد. اگر به آن با دقت نگاه کنید نه تنها ترسناک نیست بلکه بسیار دیدنی و زیباست.

روشی برای  تدریس توزیع پذیری ضرب نسبت به جمع و تفریق

قبل از تدریس این  قسمت باید از کلاس اول ( مفهوم ترکیبی اعداد ) چندسوال مطرح شود تا دانش آموزان به ساده بودن این بخش بیشتر پی ببرند. مثلاً عدد 6 همان ( 3+3 ) یا (4+2) یا ( 5+1) می باشد . و سپس دو ضرب ( 3× 4 ) و ( 2×4) را نوشته و از دانش آموزان می خواهیم به ما پاسخ دهند . در مرحله سوم ضرب ها  را با هم می نویسیم  و دانش بعد از چند تمرین شفاهی  مثلاً « حالا بگوئید که ( 5×3 ) و ( 2× 3) چگونه بنویسیم که راحت تر باشد یا کمتر جا بگیرد.

اما روشی که یکی از همکاران خوب ما خواهر " م تفتی " جهت آمادگی دانش آموزان انجام می دهد به صورت قصه گویی می باشدکه : " در یک مهمانی ، میزبان قصد دارد برای مهمانان خود میوه بگذارد، او تصمیم دارددر هر بشقاب 3عدد هلو و 2عدد سیب بگذارد . "اکنون بگوئید اگر برای چهار مهمان ، 4 بشقاب بگذاریم چند هلو برای آن ها گذاشته ایم ؟ چند عدد سیب وجود دارد؟  به   نظر شما در 6 بشقاب مهمانان چند هلو و چند سیب قراردارد؟ چند نوبت به صورت شفاهی تا دانش آموزان به راحتی بتوانند پاسخ دهند . ودر ادامه به تدریس مرحله به مرحله این بخش می پردازند.

[ ۱۳۸٩/۱٠/٤ ] [ ٧:۱٩ ‎ق.ظ ] [ گروه پایه دوم و چهارم ابتدایی بروجرد ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

با سلام و صلوات به آقا امام زمان عج و سلامتی کلیه همکاران عزیز فرهنگی عناوینی که در این وبلا گ مشاهده می کنید اندوخته های سالها تجربه می باشد
موضوعات وب
RSS Feed

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً

خدمات وبلاگ نویسان جوان